Dagdas novads, Dagdas Ebreju kapsēta

Pieminekļu atrašanās vieta:

Latitude: 56.100362
Longitude: 
27.537345

Nacistiskais karaspēks okupēja Dagdu 1941.g.28. jūnijā. Dagdas ebreju aresti notika 25.jūlijā. Arestētos ebrejus sākumā izvietoja šķūnī pie komandantūras, bet vēlāk praktiski visus nošāva pie Dagdas ebreju kapsētas un Murānu silā. Daļu no Dagdas ebrejiem konvojēja uz Daugavpils geto, taču ne visi tur nokļuva – atsevišķu grupu konvojēto pa ceļam, ap 300 m attālumā no Kalna Višķiem nošāva vietējie pašaizsardzībnieki.

Padomju laikā kādreizējā Dagdas ebreju kapsētā uzstādīti divi pieminekļi. Viens piemineklis – melna granīta obelisks – atrodas kapsētas teritorijā, un uz tā ir uzraksts krievu valodā: “Šeit 1941. g. jūlijā vācu-fašistu okupanti un viņu līdzdalībnieki zvēriski nogalināja Dagdas miesta mierīgos iedzīvotājus E. un H. Gordinus, J.Segali, I.Kaganu ar meitu, Ļgovu-Bukenholcu ģimeni, R.Izraelitu, S.Kaganu un citus”.

Otrs tāda paša izskata piemineklis uzstādīts aiz kapsētas nožogojuma ar uzrakstu krievu valodā “Šeit 1941. g. 1. augustā vācu-fašistu okupanti un viņu līdzdalībnieki zvēriski nogalināja 120 Dagdas miesta mierīgo iedzīvotāju, tai skaitā arī sievietes un bērnus”. Pieminekļa otrā pusē iegravēts uzraksts jidišā.

Papildliteratūra

  • Ezergailis A. Holokausts vācu okupētajā Latvijā 1941—1944. Rīga: Latvijas Vēstures institūta apgāds, 1999.
  • Melers M. Latvijas ebreju kopienas vēsture un Holokausta piemiņas vietas. Rīga: Muzejs “Ebreji Latvijā”, 2013.


Meklēt ar šo vietu saistīto ebreju vārdus http://names.lu.lv.