Kuldīgas novads, Padures pagasts, Vecās skolas rajons II

Pieminekļa atrašanās vieta:

Latitude: 57.008683
Longitude: 
21.946709

Nacistu karaspēks ienāca Kuldīgā 1941.g. 1.jūlijā. Jau nākamajās dienās tika izdota virkne rīkojumu, kas ierobežoja ebreju dzīvi pilsētā, un arestēti vairāki simti ebreju. Kuldīgas ebreju masveida slepkavošanu uzsāka jūlija vidū SD vienība kopā ar vietējo pašaizsardzībnieku palīdzību un turpināja līdz augusta sākumam dažādās vietās. Padures pagastā mežā netālu no “Vecās skolas” (ap 3-4 km no Kuldīgas) ir zināmas divas ebreju nošaušanas vietas, taču nav precīzi zināms upuru skaits un slepkavības apstākļi.

Viena no nošaušanas vietām mežā netālu no “Vecās skolas” padomju laikā nožogota un tajā uzstādīta piemiņas plāksne no koka ar uzrakstu “Šeit 1941.gadā jūlijā fašisti noslepkavoja un apraka padomju bērnus”. 2007.g. Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome padomju laikā uzstādīto plāksni aizstāja ar melna granīta pieminekli, kurā iegravētas divas Dāvida zvaigznes un uzraksts latviešu valodā: “Šeit 1941. gada jūlijā fašisti noslepkavoja un apraka Kuldīgas ebreju bērnus”.

Papildliteratūra

  • Ezergailis A. Holokausts vācu okupētajā Latvijā 1941—1944. Rīga: Latvijas Vēstures institūta apgāds, 1999.
  • Melers M. Latvijas ebreju kopienas vēsture un Holokausta piemiņas vietas. Rīga: Muzejs “Ebreji Latvijā”, 2013.
  • Urtāns A. Ebreju tautības civiliedzīvotāju slepkavošana Kuldīgas apriņķī.// Holokausts Latvijā. Rīga: Latvijas vēstures institūta apgāds, 2006.


Meklēt ar šo vietu saistīto ebreju vārdus http://names.lu.lv.