Pieminekļa atrašanās vieta:
Latitude: 57.895134
Longitude: 25.342320
Nacistiskais karaspēks ieņēma Rūjienu 1941.g. 9.jūlijā, un jau uzreiz tika uzsākta ebreju ierobežošana – darbspējīgos vīriešus arestēja un ieslodzīja kādreizējā policijas iecirkņa telpās (Raiņa ielā 5), no kurienes veda spaidu darbos, bet pārējiem ebrejiem tika noteikta dzeltenas zvaigznes nēsāšana un ierobežota pārvietošanās. Pirmā ebreju slepkavības akcija notika jūlija vidū – atsevišķu ebreju grupu kopā ar padomju aktīvistiem aizveda netālu no Jeru pagasta Oleriem (ap 11 km no Rūjienas) un meža malā nošāva. Otrā Rūjienas ebreju slepkavības akcija notika septembra beigās, kad visi palikušie ebreji tikai aizvesti uz Naukšēnu pagasta Bodnieku mežu un nošauti. Abas akcijas vadīja vietējie policistu spēki, to laikā kopumā nogalināti ap 50 Rūjienas ebreji.
Noslepkavotie Rūjienas ebreji kopā ar citiem upuriem 60-ajos gados pārapbedīti Bērtuļa kapos, kur uzstādīta pelēka akmens stēla uz betona postamenta ar uzrakstu latviešu valodā “Šeit apglabāti vācu fašistu 1941.g. nogalinātie padomju aktīvisti”, 11 upuru vārdu sarakstu, kurā viens atzīmēts kā “nezināms”.
Papildliteratūra
- Ezergailis A. Holokausts vācu okupētajā Latvijā 1941—1944. Rīga: Latvijas Vēstures institūta apgāds, 1999.
- Melers M. Latvijas ebreju kopienas vēsture un Holokausta piemiņas vietas. Rīga: Muzejs “Ebreji Latvijā”, 2013.
- Urtāns A. Ebreju tautības civiliedzīvotāju slepkavošana Valmieras apriņķī (1941. gada vasara – rudens).// Holokausta izpētes jautājumi Latvijā. Rīga: Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta apgāds, 2003.
Meklēt ar šo vietu saistīto ebreju vārdus http://names.lu.lv.