Memoriāla atrašanās vieta:
Latitude: 56.289049
Longitude: 26.717697
Nacistu karaspēks ienāca Preiļos 1941. g. 28. jūnijā. Jau jūlija sākumā tika pieņemti vairāki ebrejus ierobežojoši rīkojumi, bet jūlija beigās tika uzsākti ebreju aresti. Arestētos ebrejus izvietoja sinagogā un vairākās grupās veda uz nošaušanu pie pilsētas Ebreju kapsētas. Masveidīgākās nošaušanas akcijas notika 9. un 10.augustā; to laikā nogalināja arī Preiļu apkārtnes ebrejus.
Slepkavības vietā pie Ebreju kapiem padomju laikā uzstādīts melna granīta piemineklis ar uzrakstu jidišā un krievu valodā: “Mēs mūžīgi sērosim par mūsu vecākiem, brāļiem un māsām, bojā gājušajiem no fašistu rokām 1941.g.” 2004.g. 8.augustā pēc kādreizējā Preiļu iedzīvotāja, inženiera un sabiedriskā darbinieka Dāvida Zilbermana (ASV) iniciatīvas un personīgajiem līdzekļiem kapos tika atklāts memoriāls (autors Sergejs Rižs). To veido vairāki obeliski ar uzrakstiem ivritā, latviešu un angļu valodā. Centrālajā obeliskā iegravētas rindas no ebreju meitenes Šeinas Gramas, kas tika nošauta Preiļos, dienasgrāmatas. Zem centrālā obeliska apglabāta kapsula ar Holokaustā mirušo Preiļu ebreju vārdiem. Atsevišķa piemiņas stēla veltīta Preiļu ebreju glābējam Vladislavam Vuškānam.
2015. g. memoriālu papildināja vēl viens piemineklis – arka, uzstādīta pie ieejas kapsētā simbolisku vārtu formā. Arkas veidolā saskatāmas seno ēģiptiešu arhitektūras formas, kas veidotas, atsaucoties uz stāstu par Mozu un ebreju tautas atbrīvošanu no verdzības Ēģiptē. Uz arkas metāla vārtiem ierakstīti lūgšanas vārdi “Lai viņu dvēseles tiktu iesietas dzīvības tīstoklī”.
Papildliteratūra
- Ezergailis A. Holokausts vācu okupētajā Latvijā 1941—1944. Rīga: Latvijas Vēstures institūta apgāds, 1999.
- Melers M. Latvijas ebreju kopienas vēsture un Holokausta piemiņas vietas. Rīga: Muzejs “Ebreji Latvijā”, 2013.
- Bogojavļenska S. Šeinas Gramas dienasgrāmata (Preiļi, 1941. gada jūlijs—augusts) — laikmeta vēsturiska un vispārcilvēciska liecība.// Holokausta izpētes problēmas Latvijā (Latvijas Vēsturnieku komisijas raksti, 2.sējums). Rīga: Latvijas vēstures institūta apgāds, 2001.
- Ročko J. Tas notika Preiļos.// Holokausta pētniecības problēmas Latvijā (Latvijas Vēsturnieku komisijas raksti, 23.sējums). Rīga: Latvijas vēstures institūta apgāds, 2008.
- Pastare I. Ebreji Preiļos XX gadsimtā. Pieejams: http://www.lu.lv/jsc/pilsetas/latgale/ebreji-preilos-xx-gadsimta/
Meklēt ar šo vietu saistīto ebreju vārdus http://names.lu.lv.